Kista barock

Kista barock
Kista barock
Kista barock
Kista barock
Kista barock
Kista barock
Kista barock
Kista barock
Kista barock
Kista barock

Klubbat för:

800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

KISTA, 1700-tal, ek, förtennade beslag i smide, välvt lock, rikligt dekorerad, höjd ca 27, 61x40 cm

PROVENIENS:

Denna kista har tillhört Lisa Fonssagrives-Penn (1911-1992). Efter hennes mors och fars död ärvdes kistan av hennes syster och därefter har den gått i arv till nuvarande ägare och har stått i deras hus i Uddevalla. Lisa var en svensk fotomodell. Hon betecknas vanligen som världens första supermodell och var i sitt andra gifte gift med den berömde fotografen Irving Penn (1917-2009).

nyckel saknas, slitage

853963

2020-12-15