Servietter 1800-tal

Servietter 1800-tal
Servietter 1800-tal
Servietter 1800-tal
Servietter 1800-tal
Servietter 1800-tal
Servietter 1800-tal
Servietter 1800-tal
Servietter 1800-tal

Klubbat för:

4 200 SEK

Utropspris

4 000 SEK

SERVETTER, 19 st, ca 1860-/1870-tal, linnedamast, spegel med motiv av blomsterkorg i krans, bård med frukter och blomster, linnedamast, märkta med friherrlig krona samt tre veteax för familjen Åkerhielm, även märkta med monogrammet Å.D. ca 76x76 cm

Kommendörkapten och friherre Ludvig Åkerhielm af Blombacka (1865-1919) och Elsa Dahl (Elsa Alida Amalia Åkerhielm af Blombacka, 1872-1961)

Ställvist något slitna av åldersslitage

854611

2020-12-19