Servietter 1800-tal
Klubbat för:
4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SERVETTER, 19 st, ca 1860-/1870-tal, linnedamast, spegel med motiv av blomsterkorg i krans, bård med frukter och blomster, linnedamast, märkta med friherrlig krona samt tre veteax för familjen Åkerhielm, även märkta med monogrammet Å.D. ca 76x76 cm
Kommendörkapten och friherre Ludvig Åkerhielm af Blombacka (1865-1919) och Elsa Dahl (Elsa Alida Amalia Åkerhielm af Blombacka, 1872-1961)
Ställvist något slitna av åldersslitage
854611
2020-12-19