Rörstrand servis 1900-talets början

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

RÖRSTRAND, servis, 81 dlr, porslin, 1900-talets början, bestående av: 22 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 12 assietter, 12 förrättstallrikar, 5 desserttallrikar, 6 äggkoppar, 1 såsskål på fat, 1 såsskål, 5 uppläggningsfat, 2 djupa uppläggningsfat, 1 terrin med lock, 1 kanna,
dekor bestående av smal blå och förgylld kant, tallrikarnas diameter mellan 16-25,5 cm

Slitage av gulddekor, bruksslitage

854790

2020-12-16