Sydamerikansk konstnär, Cuscoskolan, olja
Klubbat för:
7 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SYDAMERIKANSK KONSTNÄR (1700-tal), Cuscoskolan, Ex Voto, olja på uppfodrad duk, 75,5x60 cm.
Cuscoskolan (Escuela Cuzqueña ) var en romersk-katolsk konstnärsgrupp baserad i Inkarikets forna huvudstad Cusco i Peru. Den var verksam under kolonialtiden på 1600-, 1700-, och 1800-talen. Skolan var inte bara begränsad till Cusco utan spreds även till andra städer i Anderna, liksom till dagens Ecuador och Bolivia.
ramskador
854923
2020-12-19