Konsolbord, empire, av Johan Martin Berg

Klubbat för:

21 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

JOHAN MARTIN BERG (spegelfabrikör i Göteborg 1803-1837), konsolbord, göteborgsarbete i empire, etikettsignerat, träskuren dekor, pastellage och bly, framtagen äldre förgyllning med polerat guld och slagmetall, sargen med dekor av bladstav, volutformade ben med avslut i form av lejontassar, dekor av urna med sädesax, fjellskärning och fleuronger, marmorimiterad sockel, skiva av svartvittbrokig marmor, höjd 81, 97 x 49 cm

LITTERATUR:
Ingrid Sjöström, red.: Haga - Ett kungligt kulturarv, Karlstad 2009, sidan 148 jämför sengustaviansk förebild i matsalen på Haga paviljongen

Smärre dekorskador och retuscher, skiva med mindre kantlagning

855138

2020-12-19