Teservis kompaniporslin
Klubbat för:
400 SEK
Utropspris
1 000 SEK
TESERVIS, 9 dlr., porslin, Kina, sen Qianlong (1736-1795), kompaniporslin, dekor i blått och guld, med monogram, bestående av: skålfat, skål, tekopp, kaffekopp samt 5 assietter, diameter ca 7-20 cm
Nagg, sprickor, slitage, några delar med lagningar, skål med omfattande avslag
855266
2020-12-17