Ljusstakar, 1800-talets första kvartal
Klubbat för:
15 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, Alexander I, sannolikt S:t Petersburg, matterad och polerad brännförgylld brons, klockformad fot med carraramarmor, dekor av kymation, stående karyatid med blomsterfestong i händerna, volutkapitäl krönt av blomsterkorg och godronnerad ljuspipa, höjd 31,5 cm
Bruksslitage, två mindre dekorelement saknas
855372
2020-12-19