Ampel, Alexander I

Ampel, Alexander I
Ampel, Alexander I
Ampel, Alexander I
Ampel, Alexander I
Ampel, Alexander I
Ampel, Alexander I
Ampel, Alexander I
Ampel, Alexander I
Ampel, Alexander I
Ampel, Alexander I
Ampel, Alexander I
Ampel, Alexander I
Ampel, Alexander I
Ampel, Alexander I
Ampel, Alexander I
Ampel, Alexander I
Ampel, Alexander I
Ampel, Alexander I
Ampel, Alexander I
Ampel, Alexander I
Ampel, Alexander I
Ampel, Alexander I
Ampel, Alexander I
Ampel, Alexander I

Klubbat för:

32 000 SEK

Utropspris

35 000 SEK

AMPEL, Alexander I, sannolikt S:t Petersburg, Jean-Pierre Lancrys art, för sex ljus, i form av romersk oljelampa, matterad och polerad brännförgylld och mörkpatinerad brons, takfäste med palmettdekor och pinjekotte, kedjor av ringar och romboider, ljusarmar i form av örnhuvuden med ljuspipor av eldslågor, botten med bladornament och pinjekotte, lösa manschetter, höjd 71, diameter 42,5 cm

LITTERATUR: A. Kuchumov: Household interior decoration in nineteenth-century Russia - The exhibition in the Pavlovsk Palace Museum, 1977, illustration 14, jämför amplar av J-P Lancry i Pavlovsk
Igor Sychev: The Russian Chandeliers 1760-1830, S:t Petersburg 2003, sidan 112, jämför ampel av J-P Lancry

Smärre slitage, borrad för el, en knopp senare

855373

2020-12-19