Rullklaffsekretär, Napoleon III
Klubbat för:
15 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
RULLKLAFFSEKRETÄR, Napoleon III, Frankrike, fristående, stomme i ek och furu, fanerad med amarant, björk, jakaranda, lönn och platan, m.fl. träslag, förgyllda beslag av brons och mässing, krönt av marmorskiva med genombruten kant, intarsiadekor av fleuronger och växtornamentik, medaljong med musikintrument och fruktkorg, lådinredning bakom klaff, utdragbar skrivskiva med skinnklädsel och guldsnitt, nycklar medföljer, höjd 123, 128 x 63 cm
Ställvisa fanérskador och lagningar, en dragknopp saknas
855386
2020-12-19