Spegel, empire, P.G. Bylander
Klubbat för:
9 600 SEK
Schätzwert
12 000 SEK
Beschreibung
PEHR GUSTAF BYLANDER (spegelfabrikör och bildhuggare i Göteborg 1804-1852), spegel, göteborgsarbete i empire, etikettsignerad, träskuren dekor och pastellage, framtagen äldre förgyllning med polerat guld och slagmetall, krönet med bevingade sfinxer vid offerkärl, arkitektonisk form med arkitrav, kolonnetter krönta av bladkapitäl, nedre sargen med gallerverk, kvicksilverfolierade glas, 183 x 84 cm
Zustandsbeschreibung
Smärre dekor- och förgyllningsskador
855405
2020-12-19