Spegel, empire, P.G. Bylander

Spegel, empire, P.G. Bylander
Spegel, empire, P.G. Bylander
Spegel, empire, P.G. Bylander
Spegel, empire, P.G. Bylander
Spegel, empire, P.G. Bylander
Spegel, empire, P.G. Bylander
Spegel, empire, P.G. Bylander
Spegel, empire, P.G. Bylander
Spegel, empire, P.G. Bylander
Spegel, empire, P.G. Bylander
Spegel, empire, P.G. Bylander
Spegel, empire, P.G. Bylander

Klubbat för:

9 600 SEK

Schätzwert

12 000 SEK

Beschreibung

PEHR GUSTAF BYLANDER (spegelfabrikör och bildhuggare i Göteborg 1804-1852), spegel, göteborgsarbete i empire, etikettsignerad, träskuren dekor och pastellage, framtagen äldre förgyllning med polerat guld och slagmetall, krönet med bevingade sfinxer vid offerkärl, arkitektonisk form med arkitrav, kolonnetter krönta av bladkapitäl, nedre sargen med gallerverk, kvicksilverfolierade glas, 183 x 84 cm

Zustandsbeschreibung

Smärre dekor- och förgyllningsskador

855405

2020-12-19