Mogens Koch, bokhyllor, ek
Klubbat för:
8 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MOGENS KOCH (Danmark 1898-1992), bokhyllor, fyra st hyllmoduler i betsad/lackerad ek, reglerbara hyllplan, vardera par höjd 80, 117x27 resp höjd 72, 117x27 cm
Designad som en del av de ursprungliga möblemanget för Stadshospitalet i Sønderborg i södra Danmark som Mogens Koch ritade 1936.
Slitage och ytskador fläckar
855431
2020-12-20