Slaglåsrevolver Savage Navy m/1861

Klubbat för:

36 000 SEK

Utropspris

18 000 SEK

SLAGLÅSREVOLVER, Savage Navy m/1861, tillverkad mellan 1861-1865,
Pipan märkt Savage R.F.A. Co Middletown Ct. HS North
Patented June 17 1856 January 18 1859 May 1860,
Kaliber 36,cylinder med sex skott, oktagonal pipa,
provstämplar, på pipa W och på cylinder H, total längd 36 cm
Revolvern är att beteckna som singel action, hanen spänns med ringbygeln som också roterar cylindern,
mekanismen fungerar

Åldersrelaterat slitage. Mindre flisa saknas på kolven.

855482

2021-01-07