Slaglåsrevolver Roger & Spencer Army

Klubbat för:

19 500 SEK

Utropspris

8 000 SEK

SLAGLÅSREVOLVER, Roger & Spencer Army, USA, tillverkad mellan 1863-1865, oktagonal pipa med märkning Roger & Spencer Utica N.Y. oktagonal pipa, kaliber 44, cylinder för sex skott, tillverkningsnummer 515, d.v.s. tidig tillverkning, Tillverkningsnummer på backstrap, stomme och pipa, till synes nummerriktig, provstämplar på pipa W, på stomme B och R, Stomme förnicklad, pipa och hane blånerade, bomärke inbränt i kolv, längd 16 cm, total längd 35 cm

Skador på kolv, matning av cylinder hackar.

855595

2021-01-07