William Davis

William Davis
William Davis
William Davis
William Davis
William Davis
William Davis
William Davis
William Davis
William Davis
William Davis
William Davis
William Davis
William Davis
William Davis
William Davis
William Davis

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

15 000 SEK

WILLIAM DAVIES (England 1826-1901): Bergslandskap med fårhjord - motiv från Glen Lochay, Argyleshire, signerad och daterad W Davies 1893, olja på duk, 75x62 cm.

Glen Lochay (=Gleann Lòchaidh) är en dal i det vackert vilda skotska höglandet i Pertshire.

PROVENIENS
Stockholms Auktionsverk, Kvalitetsauktion, No 82, hösten 1986, katalognr 554

855753

2021-02-28