Grekisk lekyt och oljelampa
Klubbat för:
2 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GREKISK LEKYT, Magna Graecia, ca 400-200 f Kr, svartfigurig, medföljer romersk oljelampa, ca 100-400 e Kr, båda i terracotta, Lekyten med inventarienummer i botten, höjd 14,5, oljelampan 9x7 cm
PROVENIENS:
Inköpta på Galleri Lilja 1974, innan dess från äldre samling, kvitton från inköpet medföljer
jordfynd med tillhörande slitage, kvitton från inköp medföljer vid utlämningen
855921
2020-12-24