Kista gotisk England

Kista gotisk England
Kista gotisk England
Kista gotisk England
Kista gotisk England
Kista gotisk England
Kista gotisk England
Kista gotisk England
Kista gotisk England
Kista gotisk England
Kista gotisk England
Kista gotisk England
Kista gotisk England
Kista gotisk England
Kista gotisk England
Kista gotisk England
Kista gotisk England

Klubbat för:

4 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

KISTA, 1600-talets första hälft, England, ek, front indelad i 3 fack med speglar, överliggare med skuren dekor av gotisk karaktär samt initialerna IB, nederdel med 2 lådor, intarsia i form av tvåfärgat listverk, beslag i mässing, höjd ca 76, 136x52 cm

Lådornas beslag något senare, intarsia och lister med lagningar och utbytta delar, saknar lås, i övrigt sedvanligt åldersrelaterat slitage

856066

2020-12-20