Charles II Collins, Percuil Ferry, Cornwall

Klubbat för:

6 400 SEK

Utropspris

8 000 SEK

CHARLES II COLLINS (England 1851-1921): Percuil Ferry near St Mawes, Cornwall, signerad Charles Collins RBA., olja på duk, 52 x 93 cm.

Utställd på Royal Society of British Artists (RBA)

Alfred Charles Jerome Collins föddes i Hampstead som son till konstnären George Edward Collins. Han valde tidigt konstnärsbanan och målade landskap med boskap och figurer. Han studerade vid West London School of Art. Han gifte sig med Georgiana Waddingham vid St Martins kyrka. De hade nio barn tillsammans vilka han ofta inkluderade i sina målningar. Två av sönerna blev konstnärer.

Collins var välkänd för sina rustika bondmiljöer med figurer och boskap och var hela sitt liv verksam i Dorking. Han illustrerade böcker för bokhandlaren Ernest Nister och gav även ut vykort för samma firma.

Collins ställde bland annat ut 225 målningar på Royal Society of British Artists (RBA), 14 på Royal Academy (RA) och 108 på Royal College of Art (RCA)

856116

2021-02-28