Carl Wilhelmson, Flicka i rött

Klubbat för:

130 000 SEK

Utropspris

60 000 SEK

CARL WILHELMSON (1866-1928): Flicka i rött, signerad C. Wilhelmson, olja (weimarfärger) på pannå, 46x37,5 cm.
Utförd 1926

PROVENIENS:Beijers Autkioner, Klassiska, vårauktion 1990, katalognr 345
Svensk privat samling

UTSTÄLLD: Stockholm 1927
Göteborg 1928

LITTERATUR: Axel L. Romdahl: Carl Wilhelmson, SAK 1938, upptagen i verkförteckningen som katalognr 918 (titel: Porträtt av Jeanne Mohn)

Ingen har som Carl Wilhelmson skildrat sin hembygd i den svenska västkustens Fiskebäckskil. I sina uttrycksfulla målningar blev han ljusmålaren från Bohuslän som gav liv åt vardagen och dess enkla skönhet. Kärleken till hemtrakten skulle under hela Wilhelmsons liv vara hans främsta källa till inspiration, om detta vittnar Axel L. Romdahl i sin monografi över konstnären: "Det skulle livet igenom vara den fasta punkten i hans tillvaro, den från vilken han utgått och till vilken han alltid kom tillbaka och där han i själva verket andligen hade sin varelse, vart än livets vägar förde honom."

Under 1920-talet kom västkusten att bli en fashionabel badort och flera av konstnärens porträttskildringar utfördes vid denna tid om somrarna i detta idylliska lilla fiskeläge. Det var ofta personer som hörde till familjen Wilhelmsons umgänge eller bekantskapskrets, det var unga flickor, jämnåriga till konstnärens döttrar. Ofta målades dessa halvt för ro skull på lediga stunder mellan större och mer krävande arbeten. Det förekom även att han fick beställningsarbeten.

Denna intagande målning utfördes sommaren 1926 i Fiskebäckskil. Modellen är Jeanne Mohn som ingick i Wilhelmsons döttrars vänskapskrets.

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

856137

2021-02-28