Konsolbord, Louis XV

Konsolbord, Louis XV
Konsolbord, Louis XV
Konsolbord, Louis XV
Konsolbord, Louis XV
Konsolbord, Louis XV
Konsolbord, Louis XV
Konsolbord, Louis XV
Konsolbord, Louis XV
Konsolbord, Louis XV
Konsolbord, Louis XV
Konsolbord, Louis XV
Konsolbord, Louis XV
Konsolbord, Louis XV
Konsolbord, Louis XV
Konsolbord, Louis XV
Konsolbord, Louis XV
Konsolbord, Louis XV
Konsolbord, Louis XV
Konsolbord, Louis XV
Konsolbord, Louis XV

Klubbat för:

64 000 SEK

Utropspris

40 000 SEK

KONSOLBORD, Louis XV, ymnig träskuren dekor, framtagen äldre förgyllning av polerat guld och slagmetall, sarger med akantus, rocailler och voluter, blomsterfestonger, svängda volutformade ben, fotkryss med snäcka, skiva av brokig marmor, märkt med mässingsbricka C.33, höjd 82, 131 x 59 cm

PROVENIENS: Förste hovstallmästaren friherre Carl Gustaf von Platen (1855-1937) gift med Olga Wijk (1870-1962), Strandvägen 45, Stockholm

LITTERATUR: Svenska hem i ord och bild, Stockholm 1916, sidan 46, konsolbordet avbildat i von Platens bostad, nedre hallen på Strandvägen 45

Smärre dekorskador och lagningar

856219

2021-02-28