Skrivbord, Karl Johan, av Johan Öman

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

30 000 SEK

JOHAN ÖMAN (mästare i Stockholm 1815-1833), skrivbord, stockholmsarbete i Karl Johan, fristående, fanerat och massiv mahogny, skinnklädd skiva med guldsnitt, ena långsidan med tre lådor, nyckelbössningar i mässing, lådbottnar i eneträ, rundade kanter, avsmalnande ben med lister, fothylsor med hjultrissor, nyckel medföljer, höjd 76, 103,5 x 66 cm

LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 380, jämför större skrivbord av Johan Öman

Smärre lagningar

856243

2021-02-28