Spegel, Alexander I
Klubbat för:
16 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
SPEGEL, Alexander I, sannolikt Ryssland, träskuren dekor och pastellage, sannolikt originalförgyllning i polerat guld och slagmetall, krönet med akantusbård, dekor av bevingade fabeldjur kring kärve, ramen med kymation och pärlstav, nedre sargen med liggande fabeldjur och urna, kvicksilverfolierat glas, etikettmärkt Lars Olson antikvitetshandlare Upsala, 161,5 x 68,5 cm
PROVENIENS: Antikvitetshandlare Lars Olson, Uppsala
Ställvisa dekorskador och lagningar
856244
2021-02-28