Spegel, Alexander I

Spegel, Alexander I
Spegel, Alexander I
Spegel, Alexander I
Spegel, Alexander I
Spegel, Alexander I
Spegel, Alexander I
Spegel, Alexander I
Spegel, Alexander I

Klubbat för:

16 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

SPEGEL, Alexander I, sannolikt Ryssland, träskuren dekor och pastellage, sannolikt originalförgyllning i polerat guld och slagmetall, krönet med akantusbård, dekor av bevingade fabeldjur kring kärve, ramen med kymation och pärlstav, nedre sargen med liggande fabeldjur och urna, kvicksilverfolierat glas, etikettmärkt Lars Olson antikvitetshandlare Upsala, 161,5 x 68,5 cm

PROVENIENS: Antikvitetshandlare Lars Olson, Uppsala

Ställvisa dekorskador och lagningar

856244

2021-02-28