Bordsuppsatser, Alexander I

Bordsuppsatser, Alexander I
Bordsuppsatser, Alexander I
Bordsuppsatser, Alexander I
Bordsuppsatser, Alexander I
Bordsuppsatser, Alexander I
Bordsuppsatser, Alexander I
Bordsuppsatser, Alexander I
Bordsuppsatser, Alexander I
Bordsuppsatser, Alexander I
Bordsuppsatser, Alexander I
Bordsuppsatser, Alexander I
Bordsuppsatser, Alexander I
Bordsuppsatser, Alexander I
Bordsuppsatser, Alexander I
Bordsuppsatser, Alexander I
Bordsuppsatser, Alexander I

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

30 000 SEK

BORDSUPPSATSER, ett par, Alexander I, sannolikt S:t Petersburg, matterad och polerad brännförgylld brons och mässing, oval fotplatta med roulettedekor av palmetter, tassformade fötter med bladhölstrade ben krönta av huvuden, genombruten kant med dekor av bågar, bladfestonger, fleuronger och romber, skålar i klarrött glas med slipad dekor, höjd 27, 29 x 18,5 cm

Skålar troligen ej ursprungliga, smärre nagg, något glassjuka

856245

2021-02-28