Soffa, Alexander I, Heinrich Gambs art

Klubbat för:

20 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

SOFFA, Alexander I, sannolikt S:t Petersburg, Heinrich Gambs art, fanerad med mahogny, träskuren dekor och pastellage, förgylld med polerat och matterat guld samt grönpatinerat, tympanonformat krön med dekor av parställda gripar vid tazza, urnformade hörnknoppar, armlän med bevingade lejon, frambenen med tassformade fotavslut, sabelformade bakben, klädd med svart chevreau, kanter med guldsnitt, sitthöjd 41, längd 143,5 cm

LITTERATUR: Antoine Chenevière: Russian Furniture - The Golden Age 1780-1840, London 1988, sidan 179ff

Smärre skador och lagningar

856321

2021-02-28