Skålar

Skålar
Skålar
Skålar
Skålar
Skålar
Skålar
Skålar
Skålar
Skålar
Skålar

Klubbat för:

1 100 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SKÅLAR, 6 dlr, bestående av: 3 skålar i porslin Kina, 1700- och 1900-tal, 1 i emalj, 1800/1900-tal, 1 gallerskål i porslin, 1800-tal, medföljer 1 tumlare i glas med adligt vapen med monogram, gallerskålens höjd ca 6 cm, samt längd 27 cm

Gallerskålen med spricka samt mindre glasyrbortfall, bortfall av emalj på skålen, tumlaren avslipad bruks och åldersrelatrerat slitage

856447

2020-12-23