Eero Aarnio "Grand Chairs"

Eero Aarnio
Eero Aarnio
Eero Aarnio
Eero Aarnio
Eero Aarnio
Eero Aarnio
Eero Aarnio
Eero Aarnio
Eero Aarnio
Eero Aarnio

Klubbat för:

5 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

EERO AARNIO, fåtöljer, ett par, "Grand Chairs", modellen formgiven 1962, klädda med svart konstläder, sitasarna knapphäftade, fyrpassformad fot i svartlackerad metall, sittshöjd ca 37/32 cm.

Bruksslitage, repor, fläckar, nötta kanter, torkad stoppning, en knapp saknas.

856621

2021-01-10