Spegellampett, 1800-talets första hälft

Klubbat för:

3 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

GUSTAF HOLM (spegel- och ljuskronefabrikör i Stockholm, född 1800, nämnd 1850), spegellampett, stockholmsarbete i Karl Johan, för två ljus, signerad G Holm samt stämplad med Stockholms hallstämpel 1830(?), fanerad med mahogny, dekor i pastellage, ljusarmar i mässing, 54 x 39 cm

Senare glas, ljusarmar ej ursprungliga

856649

2020-12-20