Krona/dekorelement Svenska Amerika Linjen

Såld för:

15 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

KRONA/DEKORELEMENT, järn, från Svenska Amerika Linjen, 1900-talets första hälft, baksida med tre fästpunkter, längd 88, höjd 60 cm.

Enligt uppgift en av tre kronor som suttit på skorstenen på Gripsholm.

Åldersrelaterat ytslitage, färgbortfall, anlupen.

857024

2021-01-17