Krona/dekorelement Svenska Amerika Linjen
Klubbat för:
15 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KRONA/DEKORELEMENT, järn, från Svenska Amerika Linjen, 1900-talets första hälft, baksida med tre fästpunkter, längd 88, höjd 60 cm.
Enligt uppgift en av tre kronor som suttit på skorstenen på Gripsholm.
Åldersrelaterat ytslitage, färgbortfall, anlupen.
857024
2021-01-17