Takfotogenlampa Oscariansk

Takfotogenlampa Oscariansk
Takfotogenlampa Oscariansk
Takfotogenlampa Oscariansk
Takfotogenlampa Oscariansk
Takfotogenlampa Oscariansk
Takfotogenlampa Oscariansk

Såld för:

1 200 SEK

Utropspris

1 500 SEK

TAKFOTOGENLAMPA, oscariansk, sent 1800-tal, oljehus i flintgods med blomsterdekor, stomme av bronserad metall behängd med slipade prismor, sex ljusarmar med genombruten dekor, kupa med reliefdekor, diameter ca 55 cm, höjd ca 135 cm.

Åldersrelaterat slitage, nagg.

857230

2021-01-09