Spegel, gustaviansk, Johan Åkerblad & Anders Öberg

Såld för:

42 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), spegel, gustavianskt stockholmsarbete, signerad IÅ samt AÖB (Anders Öberg, rammakare och bildhuggare i Stockholm 1780-ca 1800), Stockholms hallstämpel 178?, träskuren dekor, förgylld, krönet med räfflad sköld krönt kärve, korslagda lagerkvistar, ramen med bandfläta och pärlstav, nedre sarg med draperifestonger och voluter, silverfolierade glas, etikett med bläckpåskrift Herr [...] C.W. Widmark Stockholm, samt målad datering 1850 6/7, 166 x 63 cm

Anders Öberg anlitades av Johan Åkerblad 1781-1791

LITTERATUR: Stockholms Auktionsverk, Klassiska, hösten 2017, jämför identisk spegel av Johan Åkerblad och Anders Öberg 1785

Smärre lagningar och dekorskador, kompletterad, mindre dekorelement saknas

857520

2021-02-28