Palmstruch Svensk botanik 6 st i ramar

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

2 000 SEK

PALMSTRUCH (6), Svensk botanik 1800-talets första hälft, handkolorerade kopparstick, vita blommor (Slåtterblomma, Kamomill, Nysört, Hönsonört, Ramslök, Pyrola), ramade, ca 19x10,5 cm

Etikettmärkt på baksidan: "Den första svenska illustrerade floran på kalljord. Kopparstick på handgjort papper illuminerad i akvarell av samtida hand"

857605

2020-12-26