Tillbaka till katalog

Ikea spegel Meunier

Ikea spegel Meunier
Ikea spegel Meunier
Ikea spegel Meunier
Ikea spegel Meunier

Klubbat för:

13 500 SEK

Utropspris

6 000 SEK

Beskrivning

IKEA, "Meunier", spegel, ur Ikeas 1700-talssserie, gustaviansk stil, förgylld, skuren dekor, fasetterat glas, krönt av urna med festonger, brännmärkt Ikea of Sweden Riksantikvarietämbetet Meunier BCI, ca 127x48 cm

HISTORIK: Under 1990-talet tog IKEA, i samarbete med Riksantikvarieämbetet och konsthistorikern Lars Sjöberg, fram en 1700-talsserie av möbler och inredningsföremål

Konditionsrapport

Auktionsnummer:

857742

Datum:

2020-12-27