Halslås, Adam Tillström Växjö

Halslås,  Adam Tillström Växjö
Halslås,  Adam Tillström Växjö
Halslås,  Adam Tillström Växjö
Halslås,  Adam Tillström Växjö
Halslås,  Adam Tillström Växjö
Halslås,  Adam Tillström Växjö
Halslås,  Adam Tillström Växjö
Halslås,  Adam Tillström Växjö
Halslås,  Adam Tillström Växjö
Halslås,  Adam Tillström Växjö

Såld för:

4 800 SEK

Utropspris

4 000 SEK

ADAM TILLSTRÖM, halslås, silver, delvis förgyllt, dekor av fasettslipat glas i rött och grönt, stämplat Adam Tillström (verksam i Växjö 1795-1837), Växjö 1827, hjärtat stämplat August Wilhelm Ahnström (verksam i Växjö 1836-1853/1916), med äldre initialer ISS. LMD., längd ca 36 cm, vikt 134 g

858429

2021-02-28