Thore Virgins exemplar Dionysius Cato

Klubbat för:

2 800 SEK

Utropspris

1 500 SEK

THORE VIRGINS EXEMPLAR. DIONYSIUS CATO. Dionysii Catonis Disticha, de moribus ad filium cum notis integris Scalegri, Barthii, Daumii... Quibus accedunt Boxhornii dissertatio, et Henrici Cannegieteri rescripta Boxhornio de Catone, Nec non Joan. Hild. Withofii dissertationes binae de distichorum auctore et vera illorum lectione. Recensuit, suasque adnotationes addidit Otto Arntzenius. Amstelaedami, Ex officina Schouteniana, 1754.
Stor 8vo. (2, 9), X-LXXVI, 578, (36) pp. Graverad frontispis, titelblad i rött och svart.
Samtida pergamentband, pärmar med guldstämplad figur med texten "Minerva Dor Dracena" (mottot för den latinska skolan i Dordrecht) och pärmbordyr, ryggen med gulddekor och vinröd titeletikett, stänksnitt, något skeva pärmar, något nött och solkad. Med Thore Virgins exlibris och dennes namnteckning samt anteckning daterad 26.XI.1927. Försättsbladet med delvis tryckt anteckning om premiumblad för eleven J. J. Sterling 1811.

Se text

858609

2020-12-27