Sven Markelius Orkesterstolen

Sven Markelius Orkesterstolen
Sven Markelius Orkesterstolen
Sven Markelius Orkesterstolen
Sven Markelius Orkesterstolen
Sven Markelius Orkesterstolen
Sven Markelius Orkesterstolen
Sven Markelius Orkesterstolen
Sven Markelius Orkesterstolen
Sven Markelius Orkesterstolen
Sven Markelius Orkesterstolen

Klubbat för:

4 600 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SVEN MARKELIUS, stolar, 6 st, "Orkesterstolen", för Bodafors, 1900-talets andra hälft, stapelbara, sitthöjd ca 45 cm

Modellen formgiven 1932 för Helsingborgs konserthus. Svenska möbelfabrikerna, Bodafors. Funktionalism. Lackerad stomme av massiv björk. Sitts och ryggbricka i plywood. Enligt Dan Gordon, 2014, i boken "Svenska stolar och deras formgivare", sid 86, är detta den första stapelbara stolen som gjordes i Sverige.

PROVENIENS: Polishuset, Stockholm

Slitage, ryggbrickor med repor samt sprickor, en stol med smärre brännskada

858711

2020-12-24