Sekretär, rokoko, C.M. Herlin

Sekretär, rokoko, C.M. Herlin
Sekretär, rokoko, C.M. Herlin
Sekretär, rokoko, C.M. Herlin
Sekretär, rokoko, C.M. Herlin
Sekretär, rokoko, C.M. Herlin
Sekretär, rokoko, C.M. Herlin
Sekretär, rokoko, C.M. Herlin
Sekretär, rokoko, C.M. Herlin
Sekretär, rokoko, C.M. Herlin
Sekretär, rokoko, C.M. Herlin
Sekretär, rokoko, C.M. Herlin
Sekretär, rokoko, C.M. Herlin
Sekretär, rokoko, C.M. Herlin
Sekretär, rokoko, C.M. Herlin
Sekretär, rokoko, C.M. Herlin
Sekretär, rokoko, C.M. Herlin
Sekretär, rokoko, C.M. Herlin
Sekretär, rokoko, C.M. Herlin
Sekretär, rokoko, C.M. Herlin
Sekretär, rokoko, C.M. Herlin

Såld för:

9 600 SEK

Utropspris

12 000 SEK

CARL MAGNUS HERLIN (ämbetsmästare i Stockholm 1767-1809) tillskriven, sekretär, stockholmsarbete i rokoko, fanerad med jakaranda och valnöt, beslag i mässing med dekor i form av växtornamentik och rocailler, svängd form, parkettläggning med friser och fält, låd- och fackninredning bakom klaff, fronten med en låda, nyckel medföljer, höjd 103,5, 67 x 47 cm, ställvisa fanérskador

nyckel finns

859069

2021-02-28