Snusflaskor
Klubbat för:
9 600 SEK
3 000 SEK
SNUSFLASKOR, 5 st., Kina, 1900-tal, 1 i sköldpadd samt koppar/brons infattad med glas, 1 i aventuringlas, 1 i försilvrad metall, hölje med inre del stämplad i botten, 1 med stomme i jade (möjligen jadeit), samt vit metall med infattade glasstenar, locken (mestadels senare) i glas, keramik samt metall, höjd mellan ca 7-8 cm
Proveniens: Bengt Nyréns samlingar därefter nuvarande ägarens familj
Den i aventuringlas saknar spatel, saknas några infattade glasstenar, slitage
859438
2020-12-28