Käck & Hedbys Tuppstakar 4 st

Käck & Hedbys Tuppstakar 4 st
Käck & Hedbys Tuppstakar 4 st
Käck & Hedbys Tuppstakar 4 st
Käck & Hedbys Tuppstakar 4 st
Käck & Hedbys Tuppstakar 4 st
Käck & Hedbys Tuppstakar 4 st
Käck & Hedbys Tuppstakar 4 st
Käck & Hedbys Tuppstakar 4 st

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

KÄCK & HEDBYS, "Tuppstake", 4 st, 1900-tal, ljusstake för 3 ljus, svartmålat smide, Leksand, märkt Sweden, höjd ca 56, bredd 45 cm

HISTORIK: Den sk Tuppstaken, med anor från 1600-talet, ritades under tidigt 1900-tal av konstnären, arkitekten och Leksands Hemslöjds grundare Gustaf Ankarcrona

Bruksslitage, färgbortfall, två ljusstakar saknar tuppar

859448

2020-12-28