Svensk 1700-tals värja

Svensk 1700-tals värja
Svensk 1700-tals värja
Svensk 1700-tals värja
Svensk 1700-tals värja
Svensk 1700-tals värja
Svensk 1700-tals värja
Svensk 1700-tals värja
Svensk 1700-tals värja
Svensk 1700-tals värja
Svensk 1700-tals värja

Klubbat för:

2 900 EUR

Utropspris

3 000 EUR

SVENSK VÄRJA, sannoligt sk. drabantvärja m/1710, mässingsfäste, skålens insida stämplad MC. N.8. och ett M, klinga med skarp ås, längd 99 cm, klinga 88 cm.

Åldersrelaterat slitage

859663

2020-12-28