Mimmi Zetterström

Mimmi Zetterström
Mimmi Zetterström
Mimmi Zetterström
Mimmi Zetterström
Mimmi Zetterström
Mimmi Zetterström

Klubbat för:

22 000 SEK

15 000 SEK

MIMMI ZETTERSTRÖM (1843-1885): "Moder Svea", signerad och daterad Mimmi Zetterström 1871, olja på duk, ca 149x97 cm

Mimmi Zetterström utbildade sig vid Konstakademien i Stockholm 1867-1872 för att därefter ge sig av till Paris för vidare studier. Hon deltog på Parissalongen sex år i rad, och även på världsutställningen 1878 i samma stad. Att franska staten samtidigt beslutade att köpa in ett av hennes verk, sällsynt förekommande, är kanske ändå det främsta erkännandet, och hon blev på så sätt en pionjär bland sin generation svenska konstnärer. Det aktuella verket, daterat 1881, är en finstämd stadsskildring som fångar det gamla Lysekil i den tidens anda.

Smärre färgbortfall

859765

2020-12-28