Palmstruch

Palmstruch
Palmstruch

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

PALMSTRUCH, Svensk Botanik, 6 st., 1800-talets första hälft, handkolorerade kopparstick, gula blommor (svärdslilja, gul näckros, maskros, strandvallmo, slåttergubbe, ängshavreros), motivmått ca 18x11 cm

Etikettmärkt på baksidan: "Den första svenska illustrerade floran på kalljord. Kopparstick på handgjort ribbat papper illuminerad i akvarell av samtida hand"

859791

2020-12-28