Sten Didrik Bellander fotografier
Klubbat för:
350 SEK
Utropspris
1 200 SEK
STEN DIDRIK BELLANDER (1921-2001): fotografier, "Karusell 1950" och "Swedish sanctuary Leksand Dalekalia", gelatinsilverfotografier, osignerade, ca 18x18 cm respektive ca 28x23 cm, oramade.
LITTERATUR:
Sten Didrik Bellander Fotografier Photographs 1939-1999
Moderna Musset 8.4-28.5 2000, se bild sid 34.
Svart på vitt om Tio Fotografer, Per Lindström,
Historiska Media, 2008, se bild sid 46.
Något ytslitage, smärre veck.
859900
2021-01-17