BIRGER BERNDTSON: Naket 2

BIRGER BERNDTSON: Naket 2
BIRGER BERNDTSON: Naket 2
BIRGER BERNDTSON: Naket 2
BIRGER BERNDTSON: Naket 2
BIRGER BERNDTSON: Naket 2
BIRGER BERNDTSON: Naket 2
BIRGER BERNDTSON: Naket 2
BIRGER BERNDTSON: Naket 2
BIRGER BERNDTSON: Naket 2
BIRGER BERNDTSON: Naket 2

Såld för:

300 SEK

Utropspris

3 000 SEK

BIRGER BERNDTSON (1890-1940): Naket 2, stämpelsignerad B Berndtson, blyerts på papper, 29x21 cm.

Birger Berndtson föddes i Trollhättan och studerade konst på Valands målarskola i Göteborg, där han bl.a. hade Tor Bjurström som lärare. Berndtson umgicks mycket med flera andra konstnärer som sedan har kommit att benämnas som Göteborgskolorister. I början av 1930-talet reste Berndtson till Italien där han målade mycket i Florens. Därefter flyttade han till Stockholm, där han levde fram till sin död 1940, endast 50 år gammal. Berndtson målade gärna miljöer med människor och landskap. Hann fann med fördel sina motiv på Västkusten, i Norrland och Italien.

pappersveck

859946

2021-04-18