Taburetter, gustavianska stockholmsarbeten

Klubbat för:

12 500 SEK

Utropspris

10 000 SEK

TABURETTER, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, träskuren dekor, sarger med bandfläta, hörnfleuronger, godronnerade benanfanger, avmalnande kannelerade ben, framtagen originalfärg i blågrått, sitthöjd 42 cm

PROVENIENS: Stopalo

Ett ben med äldre lagning, lagad spricka

860240

2021-02-28