Adams Calyx Ware matservis
Klubbat för:
8 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ADAMS, "Calyx Ware", matservis, flintgods, England, 1900-tal, bestående av: 12 mattallrikar, 12 djupa 6 mindre djupa tallrikar, 8 bordstallrikar, 19 assietter, 9 uppläggningsfat, 1 såsskål, 2 uppläggningsskålar, 4 mindre skålar, 2 tekannor, 1 sockerskål, 2 tillbringare, 2 lockurnor, 10 mindre skålar, 12 bordstallrikar, 12 bärtallrikar, 21 mindre assietter, 1 skål, 7 tekoppar med fat, 12 buljongkoppar med fat, 2 mjölkkannor, 2 gräddkannor, 1 terrin, 6 kaffekoppar med fat, 5 äggkoppar, 4 salt och pepparströare, 1 mindre såsterrin
Nagg samt missfärgningar förekommer
860267
2020-12-29