Vilsoffa, stockholmsarbete i empire

Klubbat för:

35 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

VILSOFFA, stockholmsarbete i empire, träskuren dekor och pastellage, bemålad och förgylld, uppsvängda gavlar med voluter, sargen med palmettdekor, romber och växtornamentik, skurna tassfötter med akantushölster, höjd 89, 245 x 87 cm

LITTERATUR: Christian Laine, red.: De Kungliga Slotten, Rosendals slott, Stockholm 2003, jämför säng i Röda förmaket sidan 151
Ursula Sjöberg, red.: Rosersbergs slott, Stockholm 2005, jämför drottning Desiderias säng från 1823 sidan 210
Stockholms Auktionsverk, Klassiska, hösten 2015, nr 1013, jämför säng från Örbyhus slott

Sängens utformning anknyter direkt till de kungliga sängar som utfördes i mahogny för kung Karl XIV Johan och hans drottning Desideria. De skulpterade tassfötterna förekommer i förvaringsmöbler från epoken av t ex Daniel Sehfbom.

Smärre dekorskador, obetydlig dekorkomplettering

860418

2021-02-28