Friedensreich Hundertwasser: Knabe mit Haus und Mä

Såld för:

8 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

FRIEDENSREICH HUNDERTWASSER (Österrike 1928-2000): Knabe mit Haus und Mädchen mit Vogel (132/IV), rotaprint litografi i svart, lått och grönt, 29,7x20,6 cm.

Med dedikation "dem Ullalein + Ottolein von Tillilein".
Litografi nr. 4 i Rotaprint portfolion publicerad av Alfred Schmeller, Art-Club Wien 1951
Total edition 100, signerade och numrerade 1-100 på den introudcerande sidan i portfolion

PROVENIENS
Tilly Kadletz (född Tilly Anger), Österrike
Otto & Ulla Kron, därefter i arv inom familjen

860447

2021-02-28