Sekretär
Klubbat för:
4 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SEKRETÄR, gustaviansk stil, 1800-talets slut, 3 stora lådor, 7 mindre samt skrivskiva och lönnfack, fanér i mahogny och björk, nycklar finns, en låda försedd med lapp om möbelns ursprung, höjd ca 130,5 samt 96x49 cm
Proveniens: J A Ohlssons antikhandel 1957 och innan dess Svartsjö slott
Renoverad på 1950-talet, bruks och åldersrelaterat slitage
860713
2021-01-05