Yngve Ekström Lamino fåtölj
Klubbat för:
4 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
YNGVE EKSTRÖM, "Lamino", fåtölj, Swedese, 1960-tal, ursprungligen formgiven 1956, stomme av ek samt armlän med inlägg av teak, konstskinnskädsel, sitthöjd ca 40 cm
Bruksslitage, patina, kädsel något slapp, ställvis sprickor i trästomme, vissa sprickor är lagade med klammer
860742
2021-01-06