Yngve Ekström Lamino fåtölj

Yngve Ekström Lamino fåtölj
Yngve Ekström Lamino fåtölj
Yngve Ekström Lamino fåtölj
Yngve Ekström Lamino fåtölj
Yngve Ekström Lamino fåtölj
Yngve Ekström Lamino fåtölj
Yngve Ekström Lamino fåtölj
Yngve Ekström Lamino fåtölj
Yngve Ekström Lamino fåtölj
Yngve Ekström Lamino fåtölj
Yngve Ekström Lamino fåtölj
Yngve Ekström Lamino fåtölj

Klubbat för:

4 800 SEK

Utropspris

4 000 SEK

YNGVE EKSTRÖM, "Lamino", fåtölj, Swedese, 1960-tal, ursprungligen formgiven 1956, stomme av ek samt armlän med inlägg av teak, konstskinnskädsel, sitthöjd ca 40 cm

Bruksslitage, patina, kädsel något slapp, ställvis sprickor i trästomme, vissa sprickor är lagade med klammer

860742

2021-01-06