Kista allmoge

Kista allmoge
Kista allmoge
Kista allmoge
Kista allmoge
Kista allmoge
Kista allmoge
Kista allmoge
Kista allmoge
Kista allmoge
Kista allmoge
Kista allmoge
Kista allmoge
Kista allmoge
Kista allmoge

Klubbat för:

1 400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

KISTA, allmoge, 1800-talets mitt, bemålad ek, delvis originalbemålning i blågrönt, inredning med läddika, höjd ca 60, 60x95 cm, längd 95 cm, nyckel finns

ÖVRIGT:
Har tillhört amanuens Alfred Edle i Visby, gift med lärarinnan Ingeborg Edla. Kistan inköpt på deras auktion under 1970-talet.

Patina samt renoverad samt kompleterad. Spricka i lock.

861031

2020-12-31