Kista allmoge
Klubbat för:
1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KISTA, allmoge, 1800-talets mitt, bemålad ek, delvis originalbemålning i blågrönt, inredning med läddika, höjd ca 60, 60x95 cm, längd 95 cm, nyckel finns
ÖVRIGT:
Har tillhört amanuens Alfred Edle i Visby, gift med lärarinnan Ingeborg Edla. Kistan inköpt på deras auktion under 1970-talet.
Patina samt renoverad samt kompleterad. Spricka i lock.
861031
2020-12-31